DIAGNOSTIKA SVALOV PANVOVÉHO DNA

Rozumieme, že téma panvového dna je intímnou záležitosťou mnohých žien po pôrode. Často sa vyskytuje u žien vo vyššom veku, kedy svaly strácajú svoju elasticitu a pružnosť. Pri oslabení svalov panvového dna nemusí byť príznakom iba inkontinencia. Problémy vychádzajúce zo svalov panvového dna sa môžu odraziť na tele bolesťami v driekovej chrbtici, v oblasti bedrových kĺbov, slabín, i kostrče. Veľmi úzko s panvovým dnom súvisí aj krčná chrbtica. Preto prvým krokom k riešeniu konkrétneho problému je diagnostika svalov panvového dna fyzioterapeutom. Celkové vyšetrenie a zhodnotenie stavu vášho pohybového aparátu, pomôže odhaliť príčinu vašich bolestí a potiaží a nastaviť správnu terapiu.

Najdôležitejšou súčasťou nášho pohybového aparátu je hlboký stabilizačný systém, ktorý tvoria bránica, priečny brušný sval, hlboké svaly chrbta, vnútorné šikmé brušné svaly a SVALY PANVOVÉHO DNA. Všetky svaly tvoriace hlboký stabilizačný systém by mali spolupracovať pri posturálnych polohách (ako je napríklad sed, stoj) a pri záťaži (pohybovej aktivite) spoločne a vyvážene. Ak dôjde k preťaženiu určitej svalovej skupiny, dochádza postupne k inhibícii (potlačeniu) aktivity opačnej svalovej skupiny, čo ďalej smeruje k svalovej dysbalancii (nerovnováhe) a následnému vzniku subjektívnych problémov, medzi ktoré radíme aj inkontinenciu.

*zdroj štatistických údajov: ppapelvic.com/pacienti

URGENTNÁ INKONTINENCIA býva spojená s hypertonusom - zvýšeným napätím svalov panvového dna. V tomto prípade mávajú ženy problém s bolestivým močením, bolestivým pohlavným stykom a najmä s otehotnením.

STRESOVÁ INKONTINENCIA je spojená naopak s hypotonusom - zníženým napätím svalov panvového dna. Pri hypotone sa objavujú problémy s hemeroidmi, prolapsom vnútorných orgánov a taktiež s funkčnou sterilitou, čiže s otehotnením.

Pri diagnostike svalov panvového dna fyzioterapeut využíva špeciálne testy, ultrazvuk SONO Q3 a v prípade súhlasu klienta aj vyšetrenie svalov panvového dna per vaginam. Vyšetrenie prebieha v maximálnej diskrétnosti a súkromí, nie je bolestivé a pomôže nám rovnako pri ďalšej spolupráci v rámci rehabilitácie a pochopenia správneho zapojenia svalov panvového dna. Pri vyšetrení zisťujeme svalovú silu, schopnosť výdrže aktivovaných svalov, reaktibilitu, timing pri fyziologických reflexoch ako je kašel, kýchanie a prípadnú spoluaktivitu susedných svalov. Na záver fyzioterapeut zhodnotí funkčnosť svalov panvového dna a určí rehabilitačný program na základe výsledkov.

V rámci rehabilitácie panvového dna využívame rôzne pomôcky, ktoré nám pomáhajú pri kontrole a správnosti prevedenia cvičenia. Jedným z nich je biofeedbackový prístroj Peritone Plus, ktorý je možné zapožičať si na recepcii Vitalclinic. K jeho použitiu je nutné si zakúpiť vaginálnu sondu. Sonda sa zavádza do pošvy a je pomocou káblov napojená na prístroj. Využitie Peritone Plus je jednoduché a po zaučení fyzioteraputom budete schopné ho používať aj sami doma. Viete si na ňom nastaviť pre vás úpravený tréning svalov panvového dna, zároveň sledovať vaše pokroky prostredníctvom číselných hodnôt a svetelnej škály (rozsvecuje a zhasína sa podľa sily danej aktuálnej aktivácie a relaxácie svalov).Ďalšie pomôcky, ktoré odporúčame sú napríklad: vaginálne vajíčka, venušine guličky a rôzne druhy vaginálneho závažia. Za najužitočnejšieho pomocníka však považujeme EDUCATOR, ktorý je tiež možné zakúpiť si na recepcii Vitalclinic. V prípade potreby terapie, je nevyhnutné si Educator zakúpiť, aby ste vedeli, či správne cvičíte aj doma. Je to najjednoduchšia a nevyhnutná kontrola.

Na diagnostiku svalov panvového dna sa dá objednať mailom, telefonicky ale aj online tu: DIAGNOSTIKA SVALOV PANVOVÉHO DNA. Rezervujte si, prosím, 90min času. 

Popri svaloch panvového dna, sa venujeme aj komplexnej starostlivosti o mamičky. Prečítajte si o fyziostarostlivosti pred pôrodom a po pôrode viac tu: Starostlivosť o mamičky